تبلیغات
en yüksek - تركیه و پدیده احمدی نژادیسم


بالاترین ترکی

درباره وبلاگ:


آرشیو:


آخرین پستها :


نویسندگان:


ابر برچسبها:


آمار وبلاگ:themebox

تركیه و پدیده احمدی نژادیسم

نوشته شده توسط:iran mijan
سه شنبه 20 اردیبهشت 1390-06:40 ب.ظ

تركیه و پدیده احمدی نژادیسم

در نوشته های پیشین، جسته گریخته به جایگاه محمود احمدی نژاد در اذهان مردم تركیه، چیزهایی نوشتم و قول دادم این موضوع را به صورت یكجا با یك رویكرد گزارشی-تحلیلی جمع بندی كنم. بدین منظور ضمن بازشكافی مسئله، از نقطه نظرات پرسش شوندگان نمونه هایی را می آورم. گفتنی است، افراد مورد گفت و گو از طیف های مختلفی مانند كارمند معمولی، كارمند ارشد، كارگر، سركارگر، گارسون، راننده، نگهبان، دانش آموز و دانشجو بودند.


عبدالله گل رئیس جمهور تركیه و احمدی نژاد

 ما كه در این آب و خاك زندگی می كنیم، به طور معمول از چند و چون سایر كشورها، چندان اطلاعی نداریم. در واقع رسانه های داخل كشور، با درصدهای گوناگون ذهنیت فراملی ما را ساخته اند و می سازند. بدیهی است مردمان تركیه نیز به همین سیاق، تصوری از ایران و محمود احمدی نژاد دارند كه رسانه های شان بازتاب می دهند. با این وجود، دیدگاه های شخصی طرف های مورد گفت و گو حاوی نكات جالبی است. یكی از كارمندان راه آهن دولتی تركیه كه از آلازیق تا مالاتیا در كوپه من بود،‌ اعتقاد داشت احمدی نژاد به ملت و دولت ما جرأت داد. می گفت، پیش از او، دولت ما از آمریكا خیلی حساب می برد ولی اینك فهمیده ایم كه می توان گاهی جلوی زیاده طلبی شان را گرفت.

البته برخی از مدعیان نگاهی كاسبكارانه داشتند. چون من به عنوان مشتری ایرانی ظاهر می شدم و قرار بود حدود هفت هشت دلاری نصیب شان بشود، از احمدی نژاد خوب می گفتند. اما وقتی عنوان می كردم دوستدار احمدی نژاد نیستم، فوری صفحه را برمی گرداندند كه ما هم دوستش نداریم!! اما برخی جاها ارادت خاصی به او داشتند و با هیچ صحبتی نمی شد،‌ نظرشان را تغییر داد. در بندر مرسین وقتی وارد محفل كوچك چند راننده مینی بوس شدم و بحث مان گل كرد، یكی از ایشان نظر من و مردم ایران را جویا شد. گفتم همه مردم ایران احمدی نژاد را دوست ندارند. خیلی ناراحت و متعجب پرسید: چرا؟ همه دنیا احمدی نژاد را دوست دارند. چطور ملت ایران دوستش ندارند؟ اگر این طور است ایران میلتی خائین دیر یعنی ملت ایران ...

 

تركیه

 احمدی نژاد و رجیب طیب اردوغان، نخست وزیر تركیه

دانش آموزان ردیف دبیرستانی در كایسری هم با شوق و حرارتی بسیار از احمدی نژاد می گفتند. خیلی علتش را جویا نشدم ولی عبارت اركك دیر Arkak dir دائم بر زبان شان جاری بود، یعنی مرد است. البته احمدی نژاد مخالفانی هم داشت. معمولاً آن هایی كه با رجب طیب اردوغان مشكل داشتند، احمدی نژاد را هم به كنار می زدند. در واقع نفرت شان از نخست وزیر تركیه دامن احمدی نژاد را گرفته بود كه امروزه در محافل سیاسی از ایشان به عنوان دو برادر سیاسی و دینی یاد می شود.

آن چه من از گفته های جسته و گریخته گفت و گو شنوندگان فهمیدم، جسارت ظاهری احمدی نژاد در خصوص طرح تابوهای جهانی بود. انگار آن ها سال ها منتظر بودند یكی بیاید و این حرف ها را بزند. به ویژه آن كه طرح این مسائل از زیان احمدی نژاد، هیچ هزینه ای برای ترك ها ندارد و در عین حال حرف دلشان است. دسته دیگری از دوستداران احمدی نژاد تنها به صبغه اسلامی وی اشاره می كردند و می گفتند او رئیس یك مملكت اسلامی است. یعنی بر این باور بودند ما این جا از فرق سر تا نوك پا غرق در اسلام ناب محمدی هستیم. وقتی می گفتم درون ما با درون شما یكی است و تنها نمای بیرونی مان با شما متفاوت است،‌ وا می رفتند.

منبع:فرهنگ و مـوســــیــقـی مـا